Kwarc różowy: Właściwości zdrowotne i ciekawostki

Właściwości lecznicze i korzyści z różowego kwarcu

Kwarc różowy jest kamieniem miłości i serca.

Wzmacnia system krwionośny i żyły.

Pomoże w leczeniu nerek i nadnerczy.

Kwarc różowy pomaga przy problemach z zawrotami głowy.

Pomaga w problemach z płodnością

Ze względu na swoje właściwości relaksujące, jest często stosowany w chorobach nerwowych i przy bezsenności.

Kwarc różowy pomaga przy problemach z astmą, grypą, zatruciem i żylakami.

Przynosi ulgę przy oparzeniach i zmniejsza widoczność pęcherzy.

Kwarc różowy to kamień o bladoróżowym kolorze, który może przechodzić w czerwony róż. Może być przezroczysty lub półprzezroczysty. Przezroczysty jest dość rzadki i trudno go znaleźć pod postacią dużych kryształów.

Przez długi czas sądzono, że jest barwiony przez tlenki żelaza, manganu i tytanu, ale ostatnie badania wykazały, że jego kolor pochodzi od mikroskopijnych włókien dumortierytu.

Kryształy kwarcu różowego są kruche i łatwo się łamią. Często można dostrzec pęknięcia wewnątrz kamieni. Jego kolor wydaje się być światłoczuły i z czasem traci na intensywności.

Nazywany jest również cristallus colorata rubra, rubinowym kryształem skalnym, hialinowym kwarcem różowym, kwarcem mlecznym, rodytem, kwarcem różowym, rubinem ancone, rubinem bohemy lub rubinem śląskim.

Historia, legendy i wierzenia dotyczące kwarcu różowego

Kwarc różowy bardzo wcześnie został powiązany z sercem i miłością.

W kulturach Bliskiego Wschodu, od okresu brązu do starożytności, różowy kwarc był oferowany bogini płodności Astarte, która była również boginią miłości i wojny.

Można go znaleźć w wielu innych cywilizacjach pod różnymi nazwami, jak Shaushga u Hurrian, Ashtart u Fenicjan, Ashtarto u Hebrajczyków, Ishtar u Mezopotamczyków, Inanna u Sumerów, Afrodyta u Greków, Turan u Etrusków, Wenus Erycyna u Rzymian, Tanit u ludzi z Kartageny...

W czasach panowania egipskich faraonów uważano, że różowy kwarc może upiększyć twarz i spowolnić starość. Dlatego też używano go do maseczek upiększających, które poprawiały koloryt skóry i likwidowały zmarszczki. Dlatego też był częstym prezentem w grobach szlachetnych Egipcjan. W to samo wierzyli również Rzymianie.

Historia i właściwości lecznicze kwarcu różowego

Według greckiej legendy, Afrodyta miała stworzyć kwarc różowy. Kiedy jej kochanek Adonis polował, został zaatakowany przez dzika. Według różnych wersji, dzik ten został wysłany przez zazdrosnego i  kochanka Afrodyty, którym był Ares. Inna historia mówi, że Ares przemienił się w dzika. Afrodyta spieszyła się w gęstwinie, by ratować Adonisa i została draśnięta w krzak jarzębiny. Znalazła Adonisa prawie martwego. Ich krew mieszałaby się razem i została przekształcona w piękny różowy kryształ.

Dlatego Grecy używali różowego kwarcu na cześć Afrodyty, bogini miłości i piękna.

Inna legenda mówi, że Eros umieścił różowy kwarc na Ziemi w nadziei, że jego piękno wywoła w ludziach miłość i namiętność, zamiast gniewu i nienawiści.

Rzymianie w starożytności importowali różowy kwarc głównie z kopalni na Sri Lance i w Indiach. Dziś nadal możemy znaleźć kilka pięknych ciętych kamieni z tego okresu, czasem takich jak pierścionki z osobistą pieczęcią.

Kopalnie: Brazylia, Indie, Madagaskar, RPA, Meksyk, Polska i Rosja.

0 komentarzy:

Prześlij komentarz