Ametyst - właściwości zdrowotne i znaczenie. Poznaj moc ametystu

Kryształy Ametystu są jednym z najbardziej popularnych kamieni szlachetnych na świecie i były używane przez tysiące lat. Uważa się, że właściwości lecznicze tego kamienia są dość imponujące i sięgają starożytnych wierzeń greckich. W rzeczywistości, słowo "ametyst" pochodzi od greckiego słowa amethystos, co oznacza trzeźwy i nawiązuje do idei utrzymania solidnego, trzeźwego umysłu.

Jeśli kochasz fioletowe kamienie szlachetne lub zawsze chciałeś dowiedzieć się więcej o ametystach, teraz masz okazję. Napisałem wszystko, co warto wiedzieć o tym królewskim klejnocie, począwszy od znaczenia ametystu, jego właściwości leczniczych i tego, ile jest wart. Jest, to kompletny opis tego minerału. 


Właściwości lecznicze i korzyści płynące z ametystu

Ametyst jest kamieniem, który zmniejsza i łagodzi stres

Zrównoważy i ochroni wspomnienia. Uniknie negatywnych energii z zewnątrz i stworzy harmonię.

Może przekształcić złą atmosferę w dobrą.

Ametyst ma relaksujące wibracje zmniejszające skurcze mięśni i nadciśnienie.

Równoważy ciało, zapewniając dobry sen.

Ametyst pomaga przy problemach z sercem, leczy astmę, cukrzycę i artretyzm.

Pomaga unikać stanów depresyjnych umysłu i pomaga kobietom z problemami bezpłodności.

Zmniejsza nadpobudliwość u dzieci i zwierząt.

Ametyst stymuluje produkcję hormonów i gruczołów dokrewnych.


Co to jest Ametyst?

Ametysty tworzą długie, pryzmatyczne kryształy w geodach lub wydrążonych skałach. Geody te powstają, gdy w skale wulkanicznej znajdują się puste przestrzenie. Gdy skała stygnie, nasycona minerałami woda, gazy i materiał wulkaniczny destylują i krystalizują się. Kiedy kryształy te twardnieją, tworzą ametyst. Chociaż zazwyczaj jest to głębszy fiolet, kamień ten może mieć również czerwonawo-purpurowy odcień lub bardzo blady fioletowy odcień, który przechodzi w liliowy.

Naturalny ametyst był używany do osobistej ozdoby przez co najmniej 2000 lat, podczas gdy syntetyczna wersja jest o wiele nowsza i nie tak powszechna.

Jako członek rodziny kwarców charakteryzujących się charakterystycznym fioletowym kolorem, ametyst ma twardość siedmiu w skali Mohsa. Ametystowe kamienie szlachetne są trwałe, a to czyni je idealnymi do wszelkiego rodzaju biżuterii. Często znajdziesz ametyst w kolczykach, wisiorkach, bransoletkach i pierścionkach, a nawet jest on cięty w celu stworzenia bransoletek mankietowych lub koralików.

Ze względu na swoją twardość i trwałość, kamień ten może być cięty na wiele różnych kształtów, co czyni go jeszcze bardziej uniwersalnym. Fasetowane kawałki i kaboszony to tylko kilka z bardziej powszechnych cięć.

Wysokiej jakości naturalnie uformowany ametyst można znaleźć w Sri Lance, na Syberii, w Brazylii, Urugwaju, Namibii i na Dalekim Wschodzie, a także w dużych złożach w Namibii, Australii i Ameryce. Największe złoża tego klejnotu znajdują się w Ameryce Południowej.

Ile wart jest kamień ametystowy?

Wartość kamienia ametystowego zależy od wielu czynników, w tym od wielkości kamienia i głębi jego koloru.

Naturalny ametyst jest droższy od ametystu syntetycznego, który zazwyczaj jest tworzony w laboratorium. Jednak kamienie ametystowe jako całość nie są drogie, ponieważ są łatwe do znalezienia.

Zazwyczaj koszt pracy, który idzie do wydobycia i rzemiosła kamieni odgrywają największy czynnik w określaniu ceny. Niektóre fasetowane kamienie ametystu mogą być sprzedawane w cenie zaledwie 2 USD za karat, podczas gdy inne mogą osiągać cenę 10 USD za karat.

Odmiany ametystu

Ametyst jest dostępny w wielu wariantach, z których każdy ma swój własny unikalny kolor purpurowy do czerwono-fioletowych odcieni. Odmiany tego klejnotu obejmują ametyst lawendowy, który ma jaśniejszy kolor, jak również ametyst kanadyjski. Ten ostatni zawiera czerwoną warstwę tuż pod powierzchnią, dzięki czemu jego kolor jest bardziej żywy. Inne odmiany ametystu to ametryn, kwarc kaktusowy i ametyst Veracruz.

Kamienie ametystowe, zarówno ametysty syntetyczne jak i naturalne, są niewiarygodnie piękne. Wspaniały purpurowy kolor kamienia może uzupełnić każdy wygląd i może być osadzony w prawie każdym metalu.

Ametyst syntetyczny

Syntetyczny ametyst jest dostępny w tych samych odcieniach purpury i czerwono-fioletowych, co ametyst naturalny. Jednakże ametyst syntetyczny jest znacznie tańszy i może być również szybko produkowany. Ten laboratoryjnie wykonany kamień istnieje już od prawie dwóch dekad i spowodował, że ceny rynkowe jego naturalnych odpowiedników znacznie spadły.

W ciągu ostatnich dwóch dekad tworzenie syntetycznego ametystu stało się łatwe. Kamienie te są tworzone tak dobrze i tak blisko tego, jak wyglądają naturalne, że często nawet gemmolodzy mają problemy z rozpoznaniem, który ametyst jest syntetyczny, a który prawdziwy. Syntetyczne odcienie są używane w prawie każdym rodzaju biżuterii, ponieważ są one również dość trwałe. Dlatego jeśli chcesz kupić prawdziwy ametyst - napisz do mnie. adam.litoterapia@gmail.com Tylko oryginalny ametyst ma właściwości zdrowotne i można go używać w litoterapii.

Ametyst Znaczenie i symbolika

Naturalne kamienie ametystu są połączone z czakrami trzeciego oka i korony. Fioletowy kolor do czerwono-purpurowych odcieni ametystu od dawna jest symbolem pokoju, oczyszczania i uspokajającej energii.

Kryształy reprezentują oczyszczenie i połączenie z duchowymi i boskimi istotami. Znaczenie ametystu jest związane z pogodą ducha, zrozumieniem, zaufaniem i łaską. Wiele kultur łączy duchowe podteksty z tym klejnotem.

Właściwości lecznicze ametystu

Uważa się, że ametyst posiada właściwości lecznicze, które chronią jego posiadacza przed negatywnymi energiami. Niektórzy wierzą, że właściwości uspokajające tego kamienia powodują kojące sny, dzięki czemu jesteśmy bardziej zestrojeni z boskością. Kamień ten przynosi również jasność i spokój na jawie, ponieważ pomaga umysłowi swobodnie płynąć zarówno w wymiarze mentalnym, jak i metafizycznym.

W czasach starożytnych uważano, że naturalny ametyst może oczyścić ciało z wszelkich toksyn. Starożytni Grecy wierzyli, że kamień ten chroni noszącego go człowieka przed pijaństwem i pozwala mu zachować równowagę umysłu. Wino popijano z pucharków zawierających kamienie ametystowe, aby zapobiec upojeniu, a kamienie kładzione na chorych wyciągały z nich infekcje.

Jakie są zalety ametystu?

Poza fizycznymi właściwościami i korzyściami płynącymi z ametystu, fioletowy kolor kamienia jest naturalnym środkiem uspokajającym. Mówi się, że rozprasza gniew, pomaga zarządzać lękami i gniewem, a także uspokaja gniew i niepokój.

Inne uważane korzyści z ametystu obejmują zdolność do łagodzenia smutku i żalu oraz rozpuszczania negatywności. Kolor tego klejnotu jest również związany z aktywowaniem duchowej świadomości i wzmacnianiem zdolności psychicznych.

Co Ametyst robi duchowo?

Ametyst cieszy się dużym szacunkiem w kręgach duchowych. Może on kontrolować złe myśli, inicjować mądrość i zwiększać inteligencję poprzez większe poczucie zrozumienia. Kamień ten może pomóc Ci wykorzystać Twoje zdolności intelektualne w trudnych sytuacjach i myśleć jaśniej, aby dokonywać lepszych wyborów.

Ten fioletowy klejnot jest również uważany za cudowny, pozytywny wpływ na kreatywność i wyobraźnię poprzez wzmocnienie intuicji. Daje on swoim posiadaczom siłę do przyjmowania nowych pomysłów i wprowadzania swoich myśli w czyn.

Jakie złe skutki może mieć kamień ametystowy?

Mówi się, że naturalne kamienie ametystowe mogą mieć złe skutki od czasu do czasu, ale nie są one powszechne. Niektóre z tych efektów obejmują trądzik, zawroty głowy, nudności, ból piersi, zatrzymanie wody i wzdęcia brzucha.

Jak naładować ametyst?

Ładowanie kamieni ametystowych jest bardzo proste. Po prostu umieść kamień w misce z suchą solą, bez wody w pobliżu, ponieważ może to spowodować uszkodzenie. Pozwól kamieniowi leżeć w soli od 30 minut do czterech godzin w bezpośrednim świetle słonecznym. Światło słoneczne pomoże ametystowi naładować się. Następnie przepłucz kamień pod zimną, przefiltrowaną wodą i połóż go na ręczniku, aby wyschnął.

Czy ametyst można wkładać do wody?

Ametyst może się zamoczyć, ale należy to kontrolować. Kamień nie może być wystawiony na działanie wody przez długi okres czasu, ponieważ powoduje to uszkodzenia. Zamiast tego, po oczyszczeniu, lub jeśli kamień się zamoczył, połóż go na ręczniku na słońcu, aby mógł wyschnąć.

Czy ametysty blakną?

Jeśli pozostawisz go zbyt długo na słońcu lub jeśli wystawisz go na działanie promieni UV przez dłuższy czas, kolor ametystu wyblaknie. Co więcej, jeśli kamień jest wystawiony na działanie ciepła przez zbyt długi czas, fioletowy kolor prawdopodobnie wyblaknie.

Przy odpowiedniej pielęgnacji, kolor będzie trwał przez dość długi czas. Jeśli jest on odpowiednio chroniony przed niekorzystny warunkami, takimi jak długotrwała ekspozycja na wodę lub światło słoneczne, kolor jest mało prawdopodobny do wyblaknięcia.

Czy ametyst może być przezroczysty?

Ogólnie rzecz biorąc, ametyst jest "czysty dla oka", co jest terminem używanym do opisania kamienia, który jest wolny od inkluzji widocznych gołym okiem. Autentyczne kamienie ametystu są prawdopodobnie dość przejrzyste w wyglądzie, co jest również łatwym sposobem na określenie, czy kamień jest autentyczny czy syntetyczny.

Czy ametyst jest kamieniem czy kryształem i jaka jest różnica?

Różnica między kamieniem a kryształem polega na tym, że kamień jest zbudowany ze stałej, niemetalicznej materii mineralnej. Kryształy, z drugiej strony, składają się z jonów, atomów i cząsteczek ułożonych w powtarzające się wzory, które czynią je stałymi.

Ametyst jest członkiem rodziny kwarców. Jest on klasyfikowany jako kamień półszlachetny, ale może również występować w formie kryształu. Fioletowo zabarwiony klejnot zazwyczaj tworzy się jako krystaliczna okładzina w skałach bazaltowych.

Który jest bardziej wartościowy: Topaz czy Ametyst?

Wartość kamienia szlachetnego zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest dostępność. Topaz nie jest tak łatwo dostępny jak ametyst i z tego powodu jest bardziej wartościowy i zazwyczaj jest sprzedawany po wyższej cenie.

Ametyst - Kamień Urodzinowy 


Ametyst jest tradycyjnym i nowoczesnym kamieniem urodzeniowym dla lutego. Uważa się, że kamień ten wzmacnia związki i daje noszącemu go człowiekowi więcej odwagi. Jest to również kamień, który przynosi jasność.


0 komentarzy:

Prześlij komentarz