Turkus: własciwości zdrowotne i ciekawostki

Właściwości lecznicze i korzyści z turkusu

Turkus pomoże w problemach z oczami.

Stymuluje serce

Turkus pomaga na problemy z krążeniem w organizmie i pomaga w stanach zapalnych.

Oczyszcza krew.

Eliminuje toksyny w organizmie i kwasowość w organizmie.

Turkus łagodzi bóle mięśni i reumatyzm.

Stymuluje przysadkę mózgową i pomaga zapobiegać bólom głowy.

Turkus pomaga chronić kręgosłup przed artretyzmem, a płuca przed astmą.

Turkus jest rzadki i cenny ze względu na swoją jakość. Przez wieki był ceniony jako kamień szlachetny i ozdobny ze względu na swój piękny kolor. Obecnie jest tak popularny na rynku, że istnieje wiele podróbek, które są trudne do zidentyfikowania, nawet przez ekspertów.

Turkus jest nieprzezroczystym rodzajem minerału składającego się z uwodnionego fosforanu miedzi i aluminium, który daje ten niebieski kolor. Zielony kolor, który często można zobaczyć jest wynikiem zanieczyszczeń żelaza, które zastępują aluminium.

Ponieważ kopalnie nie produkują wystarczająco dużo, na rynku można znaleźć wiele imitacji. Od czasów egipskich wiemy jak imitować turkus poprzez proces wytwarzania naczyń glinianych. Obecnie stosuje się techniki porcelanowe lub plastikowe (prasowane, klejone i barwione)... można również znaleźć turkus wiedeński, który jest kompresją fosforanu glinu, lub turkus neolityczny, który jest mieszanką bayerytu i fosforanu miedzi.

Produkty te są dość łatwe do zidentyfikowania fizycznie lub chemicznie. Ale w 1972 roku Pierre Gilson zaprezentował prawdziwy syntetyczny turkus, który można było rozpoznać tylko po jego składzie chemicznym. Przedstawiał on kolory i żyły naturalnego turkusu z Nevady.

Najczęstszą imitacją jest użycie kamienia howlitu, który jest bardzo podobny fizycznie. Jest on następnie barwiony. Inne minerały są używane, takie jak chalcedon, jaspis, marmur, variscite, faustyt, ale nie są tak blisko prawdziwego kamienia.

Historia, legendy i wierzenia dotyczące turkusu

Turkus był bardzo ceniony przez kultury antyczne: był używany przez egipskich gubernatorów, Azteków i inne kultury prekolumbijskie, Persów, Mezopotamczyków, Hindusów i Chińczyków.

Turkusy są wydobywane w Iranie od ponad 2 000 lat. W tym czasie Iran znany był jako Persja. W tym kraju nazywano turkus "Pirouzeh", co oznacza Zwycięstwo. Następnie, po podboju arabskim, nazwano go "Firouzeh"

W Imperium Perskim uważano, że noszenie turkusu na szyi lub w formie bransoletki chroni ludzi przed śmiercią naturalną. Ludzie uważali również, że gdy kolor się zmieni, wydarzy się wielkie nieszczęście. W irańskich pałacach kopuły są często zdobione turkusem, symbolizującym niebo na ziemi.

Podrobiony turkus można rozpoznać po cenie oraz z byt pięknej barwie. Naturalny turkus zazwyczaj jest z dodatkiem innych minerałów. 

Historia i lecznicze właściwości turkusu

Co najmniej od czasów pierwszej dynastii faraonów, Egipcjanie wykorzystywali turkus i wydobywali go z kopalni na półwyspie Synaj. Turkus ten występuje w zielonych kolorach.

Można go znaleźć na kilku przedmiotach, które posiadała szlachta. Najsłynniejszym przykładem jest prawdopodobnie maska Tutanchamona.

Turkus był związany z Hathor, boginią miłości, piękna, muzyki, macierzyństwa i radości.

Kamienie te docierały do Europy przez Turcję. Kamień ten był ważny dla tureckich rycerzy, którzy uważali, że chroni on ich konie przed upadkiem.

Turkus byłby jednym z kamieni z tkaniny Aarona, jak opisano w Biblii (Exodus 28) według różnych interpretacji.

Na kontynencie amerykańskim, Aztekowie nazywali go Teoxihuitl. Był on używany do wykonywania różnych przedmiotów, głównie do ceremonii i w mozaikach mieszając turkus, złoto, kwarc, malachit, jadeit, koral... można znaleźć przedmioty takie jak maski (używając czaszki jako podstawy), noże, tarcze...

W USA uważa się, że wyrób biżuterii (np. amuletów) z turkusu był głównym zajęciem i środkiem rozwoju Indian Pueblos (w szczególności Anasazi). Rozpoznane działania innych plemion, takich jak Navajos, byłyby datowane dopiero od 1880 roku z powodu wpływów europejskich.

Apacze i Navajos wiązali ten kamień z Estsanatlehi, boginią zmian lub "Turkusową kobietą". Była ona boginią pór roku.

Apacze uważali, że jeśli turkus zostanie przyczepiony do łuku lub karabinu wojownika lub myśliwego, ten ostatni nie chybi celu.

Dla Indian Sioux Lakotas, był on związany z Whope, boginią pokoju.

Podobno w Indiach był on nieznany aż do okresu mogolskiego, a w Japonii do XVIII wieku.

Historia turkusu i jego właściwości lecznicze

W Europie turkus stał się modny i był bardzo powszechny w latach 1800 z powodu wykopalisk archeologicznych w Egipcie, a zwłaszcza z powodu odkrycia grobu Tutanchamona. Dlatego też pojawił się styl neoegipski w architekturze, biżuterii i innych przedmiotach.

Kopalnie: Tanzania, USA, Iran, Izrael, Turcja, Meksyk i Chiny.

0 komentarzy:

Prześlij komentarz